Členské setkání AČPD v Polstrinu: Dva dny v mekce českého čalounictví
24. a 25. října 2024 proběhlo další z výročních setkání členů AČPD, které se konají dvakrát ročně. Hostitelskou firmou se tentokrát stal královéhradecký Polstrin, nábytkářská firma, která před sedmdesáti lety stála u zrodu tradice čalounického řemesla v kraji. Setkání mělo jako vždy společenskou a pracovní rovinu a přineslo opět mnoho témat a inspirace pro naši další činnost.
Zástupce členských firem uvítal majitel Polstrinu a pokračovatel rodinné čalounické a návrhářské tradice Karel Pacák s rodinou a kolegy. Tradiční úvodní společenský večer byl spojený s jedinečným gurmánským zážitkem v restauraci Vnuk nedaleko Třebechovic pod Orebem. To je shodou okolností lokalita, v níž podnikatelskou historii rodiny Pacákových založil dědeček současného majitele.
Následující den ráno nám pak tým Polstrinu umožnil nahlédnout do zcela jiné „kuchyně“ – té nábytkářské a čalounické v provozních halách firmy. Zjistili jsme třeba, jaká specifika mají kůže určené pro potahování nábytku, naživo jsme sledovali plotr, který vysekává střihy z potahových látek a prošli jsme si celou cestu čalouněného nábytku od výroby dřevěné kostry až po tvarování pěny a potahování.
Následovala členská schůze, kde jsme zhodnotili uplynulý půlrok objektivem proběhlých událostí, konferencí a workshopů, zhodnotili mediální aktivity a plány Asociace v tomto směru do budoucna. Vrcholem nadcházející sezóny pro nás bude zářijový Den českého designu v Paříži. Součástí byla také prezentace Jany Zielinski o letošním Designbloku, vrcholné akci roku, na níž se potkává většina našich členů v mnoha rovinách.
Především jsme ale společně tvořili další plány Asociace na následující měsíce v podobě akcí a cílů na následující období – pravidelné a nově plánované akce, konference či možnosti společných výstav v rámci veletrhů a také naše očekávání od projektu Mapování KKO, v jehož rámci pod patronací Ministerstva kultury ČR vedeme výzkum odvětví designu.
Členské setkání bylo jako vždy plné inspirace, ale také živých diskusí nejen o práci, které jsou jedním z hnacích motorů spolupráce mezi členy, která zdaleka nezůstává jen na profesní úrovni, ale přelévá se i do přátelských vazeb. Této skutečnosti si velmi vážíme a už nyní se těšíme na další členská setkání, která proběhnou na jaře v sídle G. Benedokt v Karlových Varech. Organizace podzimního setkání se pak ujala břeclavská společnost Alca.
Na závěr patří poděkování Karlu Pacákovi a celému týmu Polstrinu za vřelé přijetí a vytvoření jedinečné atmosféry setkání.